PROGRAMME


NEW PROGRAMME FOR 2022
 

Our current programme is listed below and can be downloaded here.


DUE TO THE CORONAVIRUS PANDEMIC, THIS PROGRAMME REMAINS SUBJECT TO CHANGE AT SHORT NOTICE

Annandale Sailing Club Programme 2022
Date Race Time Committee boat Rescue
Sat 12/03 Jetty In & Boat Prep
2021 Prizegiving
10:00
TBA
   
Sun 20/03 Early Bird 1
Early Bird 2
13:00
TBA
L Tosh A Brown, Jessica/Katie
Sun 27/03 Early Bird 3
Early Bird 4
13:00
TBA
D Richardson T Mitchell, Summer
Sun 03/04 Early Bird 5
Early Bird 6
13:00
TBA
C Beattie L Allen, J Vivers
Sun 10/04 Castle Loch Shield 1
Castle Loch Shield 2
Castle Loch Shield 3
12:00
TBA
TBA
C Nurney Richard Fox, Jessica
Tue 12/04 Supported Practice 19:00    
Thu 14/04 Vendace Handicap 1 19:00 C Nurney S Thomas-Bate,
A Shuttleworth
Sat 16/04 -Sun 17/04
Easter
Optimists and Toppers Scottish Youth Traveller TBA
 
   
Tue 19/04 Supported Practice 19:00    
Thu 21/04 Vendace Handicap 2 19:00 T Bamforth S Bamforth, C Wylie
Sun 24/04 Spring Handicap 1
Spring Handicap 2
14:00
TBA
S Hinton-Smith E Woodman, B Hayes
Tue 26/04 Supported Practice 19:00    
Thu 28/04 Vendace Handicap 3 19:00 E Ross G Wheeler, J Vivers
Sun 01/05 Spring Handicap 3
Spring Handicap 4
14:00
TBA
R Bryant G Rae, M Smith
Tue 03/05 Supported Practice 19:00    
Thu 05/05 Vendace Handicap 4 19:00 J Broadbent A Johnston,
Breagh
Sat 07/05 Laser and Streaker Open TBA S Mitchell TBA
Sun 08/05 Open Day 12:00    
Tue 10/05 Supported Practice 19:00    
Thu 12/05 Vendace Handicap 5 19:00 L Allen J Bell, Dougie Payne
Sat 14/05 Training Course TBA    
Sat 14/06 - Sun 15/06 Solway Yacht Club Open Meeting      
Sun 15/05
 
Spring Handicap 5
Spring Handicap 6
14:00
TBA
G Wheeler Rhiannon Fox,
B Wilkinson
Tue 17/05 Supported Practice 19:00    
Thu 19/05 Vendace Handicap 6 19:00 T Franklin A McKendrick,
Thomas
Sat 21/05 Training Course TBA    
Sun 22/05
 
May Regatta 1
May Regatta 2
May Regatta 3
Regatta includes N12 Open
12:00
TBA
TBA
M Crowther O Wilson, Murray
Tue 24/05 Supported Practice 19:00    
Thu 26/05 Vendace Handicap 7 19:00 L Tosh A Brown, Jessica/Katie
Sun 29/05 Burnswark Handicap 1
Burnswark Handicap 2
14:00
TBA
D Richardson T Mitchell, Summer
Tues 31/05 Supported Practice 19:00    
Thu 02/06 Vendace Handicap 8 19:00 C Beattie Richard Fox, Jessica
Sun 05/06 Burnswark Handicap 3
Burnswark Handicap 4
14:00
TBA
T Bamforth S Bamforth, C Wylie
Tue 07/06 Supported Practice 19:00    
Thu 09/06 Vendace Handicap 9 19:00 S Hinton-Smith A Cook,
A Shuttleworth
Sat 11/06 Ladies on the Loch TBA C Beattie, E Ross TBA
Sun 12/06 Burnswark Handicap 5
Burnswark Handicap 6
14:00
TBA
R Bryant S Thomas-Bate,
B Hayes
Tue 14/06 Supported Practice 19:00    
Thu 16/06 Vendace Handicap 10 19:00 J Broadbent G Rae, J Vivers
Sat 18/06 Training Course TBA    
Sun 19/06 Beveridge Jug Regatta 1
Beveridge Jug Regatta 2
Beveridge Jug Regatta 3
12:00
TBA
TBA
L Allen A Johnston,
Breagh
Tue 21/06 Supported Practice 19:00    
Thu 23/06 Vendace Handicap 11 19:00 T Franklin J Bell, Dougie Payne
Sat 25/06 Training Course TBA    
Sun 26/06 The Chase 14:00 M Crowther Rhiannon Fox,
B Wilkinson
Tue 28/06 Supported Practice 19:00    
Thu 30/06 Commodore’s Cup 1 19:00 L Tosh A McKendrick,
Thomas
Sun 03/07 July Handicap 1
July Handicap 2
14:00
TBA
D Richardson O Wilson, Murray
Tue 05/07 Supported Practice 19:00    
Thu 07/07 Commodore’s Cup 2 19:00 C Beattie A Brown, Jessica/Katie
Sun 10/07
 
July Handicap 3
July Handicap 4
14:00
TBA
R Bryant A Cook,
A Shuttleworth
Tue 12/07 Supported Practice 19:00    
Thu 14/07 Commodore’s Cup 3 19:00 S Hinton-Smith T Mitchell, Summer
Sun 17/07 July Handicap 5
July Handicap 6
14:00
TBA
J Broadbent Richard Fox, Jessica
Mon 18/07 –
Fri 22/07
Course TBA    
Sun 24/07 Summer Regatta 1
Summer Regatta 2
Summer Regatta 3
12:00
TBA
TBA
T Bamforth S Bamforth, C Wylie
Mon 25/07 – Fri 29/07 Solway Yacht Club Cadet Week      
Tue 26/07 Supported Practice 19:00    
Thu 28/07 Commodore’s Cup 4 19:00 E Ross E Woodman, B Hayes
Sun 31/07 Summer Handicap 1
Summer Handicap 2
14:00
TBA
L Allen S Thomas-Bate,
M Smith
Tue 02/08 Supported Practice 19:00    
Thu 04/08 Commodore’s Cup 5 19:00 T Franklin A Johnston,
Breagh
Sun 07/08 Summer Handicap 3
Summer Handicap 4
14:00
TBA
M Crowther J Bell, Dougie Payne
Tue 09/08 – Sat 13/08 Solway Yacht Club Kippford Week      
Tue 9/08 Supported Practice 19:00    
Thu 11/08 Commodore’s Cup 6 19:00 L Tosh Rhiannon Fox,
B Wilkinson
Sun 14/08 Summer Handicap 5
Summer Handicap 6
14:00
TBA
G Wheeler E Ross, L Nurney
Tue 16/08 Supported Practice 19:00    
Thu 18/08 Commodore’s Cup 7 19:00 D Richardson A McKendrick,
Thomas
Sun 21/08 Cadets/Novices Regatta 1
Cadets/Novices Regatta 2
Cadets/Novices Regatta 3
12:00
TBA
TBA
E Ross G Wheeler, M Smith
Tue 23/08 Supported Practice 19:00    
Thu 25/08 Commodore’s Cup 8 19:00 C Beattie O Wilson, Murray
Sun 28/08 Autumn Handicap 1
Autumn Handicap 2
14:00
TBA
T Bamforth S Bamforth, C Wylie
Tue 30/08 Supported Practice 19:00    
Thu 01/09 Commodore’s Cup 9 19:00 J Broadbent A Brown, Jessica/Katie
Sun 04/09 Autumn Handicap 3
Autumn Handicap 4
14:00
TBA
R Bryant T Mitchell, Summer
Tue 06/09 Supported Practice 19:00    
Thu 08/09 Commodore’s Cup 10 19:00 E Ross Richard Fox, Jessica
Sat 10/09 Bart’s Bash & Barbecue 13:00 E Ross T Mitchell, J Vivers
Sun 11/09 Cadets/Novices 1
Autumn Handicap 5
Autumn Handicap 6
10:00
14:00
TBA
S Hinton-Smith S Thomas-Bate,
A Shuttleworth
Sun 18/09 Cadets/Novices 2
September Regatta 1
September Regatta 2
September Regatta 3
10:00
12:00
TBA
TBA
L Allen E Woodman, B Hayes
Sun 25/09 Cadets/Novices 3
Queensberry Handicap 1
Queensberry Handicap 2
10:00
14:00
TBA
T Franklin G Rae, M Smith
Sun 02/10 Cadets/Novices 4
Queensberry Handicap 3
Queensberry Handicap 4
10:00
14:00
TBA
M Crowther A Johnston,
Breagh
Sun 09/10 Cadets/Novices 5
Queensberry Handicap 5
Queensberry Handicap 6
10:00
14:00
TBA
D Richardson J Bell, Dougie Payne
Sun 16/10 Cadets/Novices 6
RNLI Regatta 1
RNLI Regatta 2
RNLI Regatta 3
10:00
12:00
TBA
TBA
C Nurney Rhiannon Fox,
B Wilkinson
Sun 23/10 Cadets/Novices 7
Winter Cup 1
Winter Cup 2
10:0013:00
TBA
G Wheeler E Ross, L Nurney
Sun 30/10 Cadets/Novices 8
Winter Cup 3
Winter Cup 4
10:0013:00
TBA
C Nurney A McKendrick,
Thomas
Sun 06/11 Cadets/Novices 9
Winter Cup 5
Winter Cup 6
10:0013:00
TBA
C Beattie O Wilson, Murray
Sun 13/11 Club fleet winterisation and pleasure sailing 11:00
 
   
Sat 19/11 Jetty Out 10:00    
????????? 2022 Prize giving ?????    
 


 

ANNANDALE SAILING CLUB
For more information, get in touch anytime
CONTACT US